“השביתה הגדולה ביותר שה-NHS ראה אי פעם” תעמיד את החולים בסיכון, מזהיר גוף הבריאות |  רופאים

“השביתה הגדולה ביותר שה-NHS ראה אי פעם” תעמיד את החולים בסיכון, מזהיר גוף הבריאות | רופאים

יותר חולים מאי פעם יהיו בסיכון כאשר יועצים ורופאים זוטרים יתחילו את “השביתה הגדולה ביותר שה-NHS ראה אי פעם”, הזהיר הגוף שמדבר בשם ארגוני הבריאות.

הסבב האחרון של פעולות תעשייתיות באנגליה, עם יועצים ששביתו את השכר בימי שלישי ורביעי ורופאים זוטרים שובתים ביום רביעי, חמישי ושישי, יאלץ בתי חולים לבטל יותר פגישות וניתוחים מאי פעם, כך חשפה קונפדרציית NHS.

החולים בסיכון הגבוה ביותר כללו מספר גדל והולך של אנשים שהניתוחים שלהם כבר בוטלו עקב שביתות וכעת היו בסיכון לביטול פגישותיהם שנקבעו מחדש, הזהירו גורמי הבריאות. זה כלל מספר גדל והולך של חולי סרטן, שהיו צפויים להיפגע בצורה קשה יותר מאשר בסבבי שביתות קודמים.

הממשלה תשיק ביום שלישי התייעצות בנוגע לתוכניות להכנסת כללים חדשים לרופאים ואחיות שובתים כדי להבטיח שבתי חולים יספקו רמת ביטוח מינימלית.

הכללים, אשר יכסו שירותי בריאות דחופים, חירום ו”קריטיים לזמן” בבתי חולים, פירושו שהמעסיקים יוכלו להוציא “הודעת עבודה” המאלצת רופאים ואחיות לעבוד במהלך פעולה תעשייתית כדי לשמור על רמות שירות “חיוניות ובטוחות”. רופאים הנוקטים בצעדים תעשייתיים עלולים להסתכן באובדן מקום עבודתם.

ההתאחדות הרפואית הבריטית (BMA), המייצגת רופאים, אמרה ביום שני שכתבה לרישי סונק ולסטיב ברקלי, שר הבריאות, ואמרה כי “ניתן למנוע שביתות אם הממשלה תציע לנו הצעה אמינה ש”נוכל להעביר את זה הלאה לחברים שלנו”.

היו “דיונים בונים” בין יו”ר הוועדה המייעצת של BMA לבין נציגי ממשלה על האופן שבו ניתן לפתור את המחלוקת.

במכתב נכתב כי הסכם חיוני כעת, והוסיף: “אנו מכוונים לחבילת שכר ל-2023/24 שהיא מעל רמת האינפלציה של RPI למשך 12 החודשים עד אפריל 2023 (התאריך שבו הפרס חל) ומבטיחה כי המשכורת לא גבוהה יותר.” ממשיכה להישחק.

“זה לא שונה מהתוכנית לרופאים צעירים בסקוטלנד ומראה שאפשר לעשות את זה”.

מספר הפעולות והמינויים שבוטלו עקב פעולות תעשייתיות צפוי לעלות על מיליון בימים הקרובים, כך לפי ההתאחדות המייצגת את מערכת הבריאות באנגליה, ויילס וצפון אירלנד. בתי חולים רבים נאלצו בדרך כלל לבטל ניתוחים שכבר בוטלו לפחות פעם אחת, לפעמים אפילו שלוש פעמים.

לביטולים אלו צפויה להיות השפעה מיוחדת על חולי סרטן, כאשר מנהיגי שירותי הבריאות אמרו שקיים “סיכון ברור” שבריאותם של חלק מהחולים תתדרדר ככל שיאלצו להמתין זמן רב יותר.

Saffron Cordery לובשת שמלה אפורה עם צעיף צבעוני על צווארה ונושאת תיק חום בהיר
Saffron Cordery, סגן מנכ”ל ספקי NHS, אמר כי NHS נמצא ב”טריטוריה לא ידועה” עם השביתות. צילום: Jordan Pettitt/PA

מתיו טיילור, מנכ”ל קונפדרציית NHS, אמר: “זו צפויה להיות השביתה הגדולה ביותר שה-NHS ראה אי פעם, תגרום להפרעה רצינית ותעמיד את החולים בסיכון הגבוה ביותר בזיכרון החיים.”

דלג על פרסום הניוזלטר